Alacakaya Mermer
portfolio

Elazığ Vişne Ocağı

Elazığ ili, Alacakaya ilçesi, Altıoluk Köyü civarında bulunan Elazığ iline 80 kilometre ve Mersin Limanı’na 700 km. uzaklıktadır.

Geri Dön

Ocağımıza Genel Bakış

Elazığ ili, Alacakaya ilçesi, Altıoluk Köyü civarında bulunan Elazığ iline 80 kilometre ve Mersin Limanı’na 700 km. uzaklıktadır.

Şirketin kuruluşundan itibaren faaliyet gösteren tek ocaktır. 1984 yılından itibaren, Elâzığ Vişne (Rosso Levanto) mermer üretimi devam etmektedir. Yıllık blok üretim kapasitesi 10.000 m3 civarındadır.  Sahada aynı zamanda moloz üretimi de yapılmaktadır. Ortalama moloz üretimi de yıllık 10.000 m3 civarında gerçekleştirilmektedir. Mümkün ve potansiyel rezervin 600.000 m3 civarında olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla geniş bir alanda yayılıma sahiptir. 
 

Tartışılmaz güzelliği ve eşsiz rengi ile dünya literatürüne girmiş ve kendini kabul ettirmiştir. Rezervi yalnızca ocağımızda bulunan mermerimiz, estetik görünümü kadar dayanıklı yapısıyla da önemli mekanlarda ve çeşitli alanlarda tercih sebebi olmaktadır. Dünyaca üne sahip Elâzığ Vişne’nin (Rosso Levanto) yarı kıymetli doğal taş olarak kimlik kazanması gerektiği düşünülmektedir. Üretilen blokların bir kısmı işlenmek üzere fabrikamızda değerlendirilirken, bir kısmı da ham madde olarak dış pazara ihraç edilmektedir.